Криптовалюта Статті

Майнінг криптовалют у 2022 році у питаннях та відповідях

Що таке віртуальна валюта, хто такі майнери і навіщо вони скуповують відеокарти?

Майнінг (від англ. mining – Видобуток корисних копалин) заробіток криптовалюти за рахунок потужностей обладнання. Людей, які займаються цією діяльністю називають майнерами, вони використовують потужності персональних комп’ютерів або спеціалізованих ферм для заробітку. Обладнання працює з хешуванням, підбираючи його для транзакцій, що знаходяться у системі. Хешування означає введення інформації будь-якої довжини та розміру у вихідному рядку та видачу результату фіксованої довжини, заданої алгоритмом функції хешування. У контексті криптовалют таких як Біткоїн, транзакції після хешування на виході виглядають як набір символів певної алгоритмом довжини.

Цей матеріал складений виключно з ознайомлювальною метою. Настійно рекомендуємо підійди до питання заробітку таким шляхом з усією обережністю та уважністю. Перед стартом рекомендуємо розібратися з налаштуванням обладнання та його технічними особливостями. Також ще раз нагадуємо про можливі ризики. Якщо ви маєте фінансову грамотність і знайомі з особливостями ринку, то, можливо, це вид заробітку саме для вас.

Історія майнінгу криптовалюти

Першим майнером став творець біткоїну – Сатоші Накамото. У Мережі поширена інформація, що перед запуском він таємно від усіх встиг намайнити велике майно. Однак це лише чутки. За офіційною інформацією, Сатоші зміг видобути лише 750 монет. Першопрохідці видобували «крипту» за допомогою центрального процесора комп’ютера. Такий метод виявився малоефективним, оскільки були потрібні великі потужності. Так настала епоха відеокарт та ASIC-плат. Щодо останніх, то в США були відкриті цілі компанії, які спеціалізуються на виробництві даного обладнання. Зокрема, йдеться про ASICminer, Avalon та Butterfly Labs.

Щороку вони оновлюють модельний ряд, щоб встигати за розвитком технологій. Майнінгове обладнання пройшло довгий шлях і досі продовжує розвиватися та вдосконалюватися. На сьогоднішній день більшість професійних майнерів вкладають великі суми у ферми з відеокарт та ASIC-плат, а також у супутні для майнінгу умови, систему охолодження та безперебійне харчування. Технології не стоять на місці та історія пишеться щодня.

Як працює майнінг криптовалюти

Процес видобутку криптовалюти досить цікавий. Обладнання учасників «цифрових перегонів» здійснює пошук певної кількості з величезного масиву інформації. Це не якісь абстрактні завдання, зокрема підтвердження транзакцій (перекладів) коштів усередині системи. Ці завдання формуються у блоки. Розшифровка інформації в блоці здійснюється методом підбору – для цього потрібні системі такі гігантські обчислювальні потужності. Самому майнеру, навіть якщо має великі апаратні потужності, знайти таке число не під силу.

Саме тому відбуваються об’єднання одиночних систем у пули (mining pool), що є сервером, який розподіляє завдання щодо знаходження числа між усіма учасниками. У цій системі все дуже прозоро та зрозуміло. Відстежити можна будь-яку транзакцію. Єдина інформація, яка залишається прихованою від сторонніх очей – це дані власників гаманців.

Майнінг криптовалют у 2022 році у питаннях та відповідях

Що потрібно для успішного майнінгу криптовалюту?

Спочатку слід скласти детальний бізнес-план, ключовим пунктом якого стане електроенергія. Цей ресурс багато в чому визначає економічну вигоду від процесу. Також якщо ви хочете встановити цілу ферму, необхідно вирішити питання зі звукоізоляцією і охолодженням, так як без цього обладнання швидко прийде в непридатність. Відповідно, має бути і більша площа. Це справедливо в тому випадку, якщо ви хочете почати майнути одразу у великих обсягах. У домашніх умовах достатньо відеокарти. Однак до вибору потрібно підходити з усією серйозністю та усвідомленістю. Вам необхідно буде купити саме таке обладнання, яке гарантуватиме найбільшу ефективність за найменших витрат на обслуговування. Також варто вибирати обладнання,

Устаткування для домашнього комп’ютера

Для кожної криптовалюти варто підбирати компоненти індивідуально. Ми склали узагальнений набір, який є досить універсальним. Отже, для збирання клуня своїми руками необхідно:

 • Шість-вісім відеокарт,
 • Материнська плата,
 • Процесор,
 • Оперативна пам’ять,
 • Фізична пам’ять,
 • Блок живлення,
 • Райзери,
 • Wi-Fi адаптер,
 • Корпус.

Крім кількості відеокарт, на ефективність видобутку цифрових грошей впливає їх якість. Оптимальні вимоги такі: пам’ять стандарту DDR ​​5, об’єм щонайменше 2 Гб, 256-розрядна шина. Наприклад, для видобутку Ethereum експерт рекомендує обладнання NVIDIA і AMD.

Корисно знати! Майнінг на домашньому комп’ютері: програми, апаратура, поради для новачків

Спеціалізоване обладнання

До цієї категорії належать ASIC-майнери (вони ж асики). Принцип роботи даних пристроїв полягає в оптимізації обчислень за особливим алгоритмом. Ці девайси мають величезний хешрейт. Їхня поява повністю витіснила майнерів на відеокартах з алгоритмів SHA-256, Scrypt, X11, Qubit та Quark. До переваг ASIC можна також віднести швидкий запуск, підвищену надійність та відсутність необхідності постійного оновлення.

Що стосується недоліків, то до них слід записати проблеми з ремонтом та обмеженість алгоритмів, що підтримуються. Крім цього, рівень шуму від ASIC досить великий. Це означає, що його краще розміщувати в окремому приміщенні.

Читайте також! Найкращі майнери криптовалют

Порада експерта

Для майнінгу в домашніх умовах та невеликих обсягах я б настійно рекомендував використовувати відеокарти. По-перше, за їх допомогою можна видобувати абсолютно будь-яку криптовалюту. ASIC-майнери здатні майнути лише кілька видів. Крім цього, ціновий поріг останніх досить високий. Не кожен може собі дозволити витратити кілька сотень тисяч гривень, щоб побудувати ферму в домашніх умовах. Відеокарти обійдуться значно дешевшими. Однак і вимагатимуть до себе дбайливішого ставлення. Також приємним бонусом стане факт того, що відеокарти дуже ліквідні на вторинному ринку. Якщо ринок несподівано впаде — частину коштів можна буде повернути .

Які криптовалюти існують у 2022 році?

Згідно з даними сайту currency.com¹ , на сьогоднішній день існує 7 800 видів різних криптовалют. Більшість із них не користуються особливою популярністю. Найпопулярніші становлять близько 80% капіталізації. Між собою всі криптовалюти діляться за типом, використанням та цінністю.

Існує чотири популярні типи криптовалют:

 1. Proof of Work (PoW). Цей тип заснований на концепції, згідно з якою одиниця повинна мати доказ виконання заздалегідь визначеного завдання. Така концепція базується на технології Blockchain. До цього типу належать Bitcoin та Ethereum.
 2. Proof of Stake (PoS). Ці криптовалюти ґрунтуються на концепції надання доказу, який узаконює одиницю криптовалюти. Процес принципово відрізняється від PoW. До цього типу ставляться Dash, Eos і Tron.
 3. Токени. Ці цифрові засоби призначені для певних обмежених цілей. Наприклад, їх використовують для покупки цифрових активів.
 4. Стейблкоіни. Вони функціонують як активи, що зберігають цінність. Їхня вартість не змінюється. Найбільшим стейблкоіном на сьогоднішній день вважається Tether. Далі у списку йдуть Gemini, Paxos та TrueUSD.

Крім перерахованих вище активів також існують цифрові валюти центральних банків, токени управління і конфіденційні монети. Перші є цифровими версіями валют USD та EUR, другі призначені для надання користувачам права голосу з питань прийняття рішень, а треті для забезпечення анонімності транзакцій. Що ж до «альткоинов», всі вони є особливим типом криптовалюты. Це просто альтернативна назва для всіх монет, окрім Bitcoin.

Порада експерта: в яку криптовалюту вкладати гроші?

Навряд чи знайдеться людина, яка може дати однозначну відповідь на це запитання. Лише за останні півроку кілька сотень криптовалютів назавжди зникли з ринку. Якщо розглядати це питання у довгостроковій перспективі, то найкраще орієнтуватися на п’ятірку лідерів. Зокрема, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP та Tether. Зауважте, що це не постійні активи. Їхня вартість регулярно коливається, обов’язково слідкуйте за ринковими тенденціями. Якщо ж ви маєте намір регулярно грати на вартості активів, то придивіться до тих криптовалют, які демонструють стрімке зростання. Наприклад, у 2020 році валюта Cardano зросла на 2400%, а Polkadot на 1000% .

Читайте також! Найкращі відеокарти для майнінгу криптовалют

Майнінг криптовалют у 2022 році у питаннях та відповідях

Як оцінити дохідність та ризики майнінгу?

На сьогоднішній день у мережі існує маса сервісів для розрахунку ефективності того чи іншого пристрою. Наприклад, для цих цілей ідеально підійде калькулятор від NiceHash . Він становитиме приблизний прогноз з введених даних.

Ось приблизна дохідність майнінгу кількох різних за потужністю пристроїв, при гіпотетичному курсі біткоїну в $20 000 з урахуванням витрат на електроенергію в 1,68 грн (оскільки тарифи постійно змінюються, то ціна на електрику умовна) за кВт/год:

 • Antminer S19 pro 110 Th/s (терахешів/секунду) – 10 955 гривень на місяць.
 • Antminer S9 13.5 Th/s (терахеш/секунду) – 1 590 гривень на місяць.
 • Whatsminer M30S 86 Th/s (терахешів/секунду) – 8 560 гривень на місяць.

Основний ризик у майнінгу пов’язаний з постійним коливанням курсу монет, що видобуваються. Ви добуваєте біткоїн або альткоїни, падіння курсу може спричинити критичне зменшення прибутку, настільки, що витрати на електроенергію перевищуватимуть заробіток. Крім цього, також існують і деякі технічні ризики, оскільки обладнання для видобутку криптовалюти – це дуже складні пристрої. Потрібно ретельно перевіряти контрагента, у якого ви купуєте обладнання, його історію та відгуки. Стережіться покупок на непрофільних сайтах Б/У техніки. З юридичного боку небезпек немає.

Порада експерта

Основні складності у майнера-початківця виникають на самому початку. Вибір обладнання та складання прогнозу прибутковості – це скрутні кроки, які краще робити під наглядом досвідчених товаришів. Зі свого боку я б порадив звернутися до людей, які вже мають досвід у цій сфері. Якщо таких знайомих немає, то тематичні форуми завжди прийдуть на допомогу.

Популярні запитання та відповіді

Чи безпечно займатися майнінгом?

Єдині небезпеки, які чатують на майнера — це побутові питання. Зокрема йдеться про високий рівень шуму від ASIC-майнерів. Краще заздалегідь підібрати потрібне приміщення або попередити сусідів. Також настійно не рекомендую йти шляхом деяких умільців, які підключаються до мережі в обхід приладів обліку. Подібна практика кримінально карається.

Як не втратити віртуальних грошей?

Я рекомендував би моментально виводити кошти після видобутку монет, оскільки курс ринку змінюється постійно. Комісія за виведення коштів залежить від частоти здійснення операцій, обраних монет та способу конвертації. Наприклад, прямий переказ доходу на рахунок банківської картки з можливістю перевести в готівку в будь-який момент — найнадійніший і найдорожчий варіант. Користувачеві потрібно оформити документи для податкової інспекції. Простий спосіб переведення в готівку криптовалюти – реєстрація на одній з криптобірж. Обліковий запис користувача з прив’язаними даними банківських карток та криптовалютних гаманців дозволяє конвертувати монети, заробляти на курсових різницях та виводити цифрові кошти анонімно.

Чи можливий майнінг без вкладень?

Все залежить від тих обсягів, на які ви орієнтуєтесь. Для майнінгу підійде і звичайнісінький ПК. Проте прибуток із нього буде копійчаний. Відповідно, якщо ви розглядаєте цей процес як пасивний дохід, то відповідь так, можлива. Якщо ви вирішили підійти до справи ґрунтовно і зібрати клуню або навіть невелику ферму, то мінімальні вкладення складуть від 50 до 150 тисяч гривень.

Плюси майнінгу криптовалют

 1. Простота старту. Важко знайти людину, яка не хотіла б заробити зайві гроші без додаткових зусиль. З цієї причини майнінг став таким популярним у світі.
 2. Достатньо закупити обладнання, зібрати ферму та встановити ПЗ. Залишиться лише натиснути на старт, щоб ініціювати процес видобутку.
 3. Різноманітність валют і постійна зміна курсу дозволяють вибрати найбільш прибутковий вектор.
 4. Отримані шляхом майнінгу криптовалюти легко можна продати, отримавши натомість валюту через банківські картки VISA/Mastercard.

Мінуси майнінгу криптовалют

 1. Ризики пов’язані з купівлею обладнання та постійним коливанням ринку.
 2. Необхідність стартового капіталу та високий рівень інвестицій. Так, те обладнання, яке приносило прибуток кілька років тому, на сьогоднішній день неліквідне. Вартість нових пристроїв зросла в кілька разів
 3. На майнінг йде досить багато електроенергії. Зараз сумарно майнери пропалюють електрики більше, ніж жителі Ісландії, Ірландії та Нігерії разом узятих.